06.06.16

Zdravý životní styl?

Krásný den!
po hoodně dlouhý době jsem se rozhodla sepsat článek, který se týká zdravého životního stylu. Můj blog se vlastně i s tímhle tématem zrodil, ale až časem jsem začala psát spíše jiné články, víc na téma... život? No to vem čert :D
Každopádně během té doby se celkový můj pohled zase o něco změnil, a o tom jak je tento článek.
Zdravý životní styl, a vlastně celkově FITNESS se za poslední roky stalo obrovskou vlnou změn milionů lidí. A to je na jednu stranu neskutečně dobře, protože to, že si lidé začali vůbec uvědomovat, že asi ne všechno jídlo v supermarketech nebude pro jejich tělo to pravé ořechové je úspěch. Mnoha lidem to pomohlo ven jak z obezity, tak z jiných poruch příjmu potravy, bohužel některé to do nich i vtáhlo (jako například až přehnané hlídání si jídla a následná přejídání), ale celkově je to podle mě dobře, že se to vůbec dokázalo rozšířit. Lidé prostě chtěli změnu.
A celkově, touhle vlnou začalo i strašně moc lidí cvičit, sportovat, žít zdravější život bez alkoholu, cigaret, naučit se dodržovat pitný režim, mít dostatek spánku a dávat tělu opravdové jídlo (tím myslím hlavně průmyslově nezpracované) a hlavně dát mu to nejlepší, protože ono si to vážně zaslouží.

O té druhé, horší straně, bych se ale chtěla trochu rozepsat, a to spíše co se týká fitness.
To, že lidé začali cvičit je věc jedna, ale přijde mi, že se z "fitness" stalo takový BOOM, že teď je fitnessák a bikini model každej druhej. Někdo se rozhodne, že začne cvičit a hned druhý den si objednává BCAAčka, kilo proteinu, všemožné spalovače a bůh ví co ještě :D
Nejlepší je, když ten člověk ještě začne poučovat druhé a háda se, že sacharidy jsou večer strašně špatný, a že ovoce po 2. hodině odpolední by jako fakt NEŠLO. Přitom sám ještě před třemi dny snídal donut a večeřel kebab.
Na internetu je milion článků, zda vám bílkoviny ničí játra, jestli jsou sacharidy dobré, nebo někoho, kdo si je opováží dát k večeři rovnou přetáhnout činkou, jestli není pšenično-žitný chleba moc pšeničný nebo nedejbože o tom, jak nějaký detox čaj je strašně zdravý, za který se vyhodí pomalu celá peněženka a vážně lidé věří tomu, že díky tomu jen tak zhubnou 5 kilo za týden, jenom protože se s ním vyfotila nějaká hubená holka na instagramu.
To, že to byla jen reklama ale už nenapsala, že jo :D
A poté jsou tady témata, že cvičení doma je úplně na nic, když nemáte nějakou zátěž (podle některých minimálně půl tunovou na jednu nohu), jestli po dřepech nevyrostou kulturistický stehna nebo jestli nějaké druhy steroidů nejsou tak hrozné jako ty klasické (ano, i tohle lidi řeší :D)
Fitnessky, které všude hlásají, jak tento životní styl milují a už nikdy by do pusy nedaly nic, kde je palmový olej se jdou po soutěži zprasit vším tučným a mastným, co je, a píšou, jak to utrpení konečně skončilo a najednou z nich vypadne, jak neskutečně trpěly a týdny jedly pod 700kcal denně.
A to nepíšu o někom konkrétním, to bohužel vidím fakt všude :D
Zkráceně, některým lidem to prostě narušilo mozkové buňky.
A JE TOHLE VÁŽNĚ ZA POTŘEBÍ?

Zdravý životní styl není o tom, kolik kalorií denně sníte, kilometrů naběháte a proteinových tyčinek objednáte. A už vůbec to není o tom se brutálně omezovat v jídle a jíst jenom clean a bio výrobky. Nemusíte ani jíst tolik "zdravě", i když je to pro vaše tělo lepší, ale nikde není napsaný, že musíte jíst jenom tohle a tohle raději ne. Je to o tom naučit se milovat a poslouchat své tělo. Radovat se i z nejmenších pokroků, jak těch, které jdou vidět, tak těch uvnitř. O tom milovat sami sebe a cítit se skvěle, plní energie a dobré nálady. Být šťastní a radovat se z maličkostí, mít dostatek spánku a prostě být zdraví.
Já se třeba cítím mnohem lépe od doby, co jsem začala jíst zdravěji a vzdálila se od různých fast foodů, slazených minerálek, sladkostí a podobně. A navždy to budu všem doporučovat, protože mě to neskutečně pozitivně změnilo jak fyzicky, tak hlavně psychicky. To ale neznamená, že je správná jenom tahle možnost. Každý je jiný a každému vyhovuje jiné. Pro někoho je zdravý životní styl ovesná kaše a jóga, pro někoho třeba jenom ranní procházka na čerstvém vzduchu. Hlavní je, aby to dělalo dobře jak vám, tak vašemu tělu. Přeci jen, pokud jste kuřáci a každý pátek vymetáte diskotéky, taky se můžete cítit dobře, ale vaše tělo asi moc ne :D a naopak, pokud jíte třeba zdravě ale máte věčně negativní náladu a jste sami sebou znechucení, taky to ani zdaleka není zdravý život.
Na to už si ale každý musíme přijít sám :)


Neberte tenhle článek prosím jako nějaký drsný hate (někdy ráda přeháním :D) a že tohle všechno dělají hned všichni fitnessáci a podobně. Je to jen můj objektivní názor na nějaké skupiny lidí, kterým to "fitness" a "zdravý životní styl" asi trošilinku přelezlo přes mozek :)

Mějte se krásně!

6 komentářů:

 1. Super článek :) o fitnesskách mám taky rozepsaný jeden 'pomlouvající'. Každá holka začne chodit do posilovny a hned po týdnu se přihlásí na nějakou bikini soutěž.. Ty nejlepší světové fitnessky jsou sice v super formě po celý rok a necheatujou (narozdíl od amatérek, které vytrpěnou formu mají pouze na soutěž a jejich jojo efekt bych radši nekomentovala), ale nízké procento tuku jim zabraňuje mentruovat. Takže generace fitnessek bude nejspíš bezdětná.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je děkuju moc Nikčo! Jsem ráda, že je někdo stejného názoru :)

   Vymazat
 2. skvele si to celé zhrnula :) ľudom už vážne začína trochu hrabať, do fitka sa chodí kvôli fotkám o zrkadlo, ak nechodíš na krosfit nežiješ a jedlo už nie je jedlo ale booty gainz. ach. ale každého voľba a rozhodnutie a ja pevne verím tomu, že sa uvedomia...a medzitým si budem žiť moju definíciu zdravého života haha :)))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak! :D děkuju moc Zuzko, ty vždycky potěšíš!! :)

   Vymazat
 3. A proto si vážím svojí kamarádky, která se sice o zdravý životní styl zajímá a fitness taky hodně jede, ale nikde se tim nechlubí, na fb ani nikde jinde o tom nemá jedinou zmínku a dělá to čistě pro sebe <3

  OdpovědětVymazat
 4. Máš moc hezký blog :)
  http://nicoleshyblog.blogspot.cz :)

  OdpovědětVymazat

Děkuju všem za úžasné a milé komentáře❤️